Jedyna taka doba w roku: Mazovia 24h Marathon 2018!

Jak kwiat paproci podczas nocy świętojańskiej, tak i ten maraton zdarza się tylko raz w roku. Dlatego jego daty nie można przegapić za żadne skarby. Wyłącznie wtedy, na znakomitej trasie w Zagnańsku, można jeździć przez całą dobę koło w koło z przyjaciółmi i kolegami z teamu. Na Mazovia 24H Marathon zaprasza Cezary Zamana.

Zasady są proste: start w południe, a później już tylko kręcenie na kilkunastokilometrowej, urozmaiconej przeszkodami pętli. Wygrywa ten, kto w określonym czasie przejedzie jak najwięcej okrążeni. Od Ciebie zależy, czy jedziesz przez 12 czy przez 24 godziny. Jeśli czujesz się na siłach, ruszaj na trasę solo. Jeśli wolisz ścigać się w parze lub w drużynie, też masz taką możliwość. Ważne, by spróbować i ruszyć przed siebie.

Rokrocznie Mazovia 24H Marathon przyciąga kolarskie osobistości, takie jak Walerian Romanowski, który w 2004 r. pobił rekord Guinnessa w ciągłej jeździe przez 48 godzin. W tym czasie pokonał 758 kilometrów, zatrzymując się ledwie kilka razy na 15-minutowe przerwy na posiłek. Kilkukrotnym zwycięzcą tej wymyślonej przez Cezarego Zamanę imprezy był wybitny zawodnik Marek Stram, dzierżący również tytuł wicemistrza świata w jeździe 24h.

„Przy tym maratonie równie ważne co siła i wytrzymałość jest także mocna psychika oraz odporność na stres. Zaskakująco wiele może zdziałać również przemyślana strategia i umiejętne rozłożenie bufetowych postojów” – zdradza Cezary Zamana, który przez cały dzień i przez całą noc dopinguje ścigających się zawodników.

Ale Mazovia 24H Marathon to także godna uwagi propozycja dla amatorów. Czeka na nich wiele kategorii startowych, w których mogą powalczyć o zwycięstwo. Tyle że akurat w tym maratonie zwycięstwem nie jest podium, a pokonanie trasy w wybranym wariancie. Przygodą jest już samo uczestnictwo, a wygraną - dojechanie na metę po 12 lub 24 godzinach. Dodatkowo, ci kolarze, którzy ukończą trudniejszą wersję, otrzymają medal. Trzeba też pamiętać, że każdy zawodnik indywidualnie ustala sobie plan jazdy: wcale nie trzeba kręcić non-stop. Przerwy i odpoczynki są jak najbardziej wskazane, a nawet pożądane.

Rozświetlone miasteczko rowerowe, tętniące życiem mimo głębokiej nocy. Entuzjastyczne okrzyki dopingu najbliższych. Spożywane w skupieniu posiłki. Niosące ulgę i pozwalające na dalszą jazdę masaże fizjoterapeutów. Ale co najważniejsze, serdeczna atmosfera. Mimo trudów maratonu, nie ma tu nic z niezdrowej rywalizacji. Przeciwnie, zawodnicy nawzajem motywują się do dalszej jazdy. To właśnie ten klimat przyciąga z roku na rok coraz więcej startujących. Ostatnim razem do boju ruszyło ich ponad 200, w tym z takich krajów jak Litwa, Rosja, Wielka Brytania czy Włochy.

Kolejna edycja Mazovia 24h Marathon 2018 odbędzie się 23- 24 czerwca 2018. Ponownie w Zagnańsku na tradycyjnie już znakomicie przygotowanej trasie u podnóża Gór Świętokrzyskich. Mimo powtarzalności rundy, naturalnie wpisanej w specyfikę maratonu, to wraz z upływającym czasem, o różnych porach dniach i nocy odkrywa się ją na nowo, niemal z każdym przyjazdem. Niemała w tym zasługa lokalnych kolarzy z Zagnańskiego Stowarzyszenia Rowerowego Pod Bartkiem, którzy ponownie włączą się w przygotowania Mazovia 24H Marathon. Baza zawodów mieścić się będzie nad Zalewem w Kaniowie.

Współorganizatorem zawodów Mazovia 24H Marathon jest gmina Zagnańsk, leżąca w otulinie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, to piękne miejsce z ogromnym potencjałem dla wyścigów terenowych.

Zapisy na maraton odbywają się poprzez stronę 24h.zamanagroup.pl. Informacji na temat imprezy można uzyskać pod adresem mailowym biura zawodów biuro@zamanagroup.pl lub telefonicznie 533 005 212.

2017-12-13 POWRÓT
Partnerzy