Mazovia 24h Marathon - co nowego w edycji 2017?

Rozmowa z Marcinem Kraską, Prezesem Zagnańskiego Stowarzyszenia Rowerowego "POD BARTKIEM", które współorganizowało zeszłoroczną edycję zawodów Mazovia 24h Marathon.

Rok 2016 był w pewnym sensie przełomem dla Mazovii 24h. Zdecydowaliśmy, że zawody przeniesiemy w inne miejsce. Choć był to ryzykowny krok, okazał się słuszny. Jak oceniacie to punktu widzenia współorganizatora?

Zeszłoroczna edycja 24-godzinnego maratonu, była dla naszego lokalnego środowiska rowerowego czymś zupełnie nowym. Jednostki znały odsłony z Wieliszewa, a słowo 24h Maraton powodowało gęsią skórkę. Mimo to w szranki stanęły zespoły z wielu podkieleckich miast i samych Kielc. Zagnańskie Stowarzyszenie Rowerowe POD BARTKIEM od pięciu lat organizuje maratony na terenie gminy w różnej formule, maratonów MTB, maratonów na orientację i wiele innych, ale na ich tle poziom organizacyjny 24h zaskoczył wszystkich bardzo pozytywnie, a w połączeniu z urokami zagnańskich lasów i umiejscowieniem startu nad zalewem w Kaniowie okazało się strzałem w dziesiątkę.

Zawodnicy, którzy są z nami od wielu edycji bardzo dobrze ocenili nową trasę. Frekwencja była znakomita, pomimo odległości Zagnańska od Warszawy. Teraz nie wyobrażają sobie innej miejscówki. Może w 2017 roku zobaczymy większy udział zawodników lokalnych, bo Warszawiacy już zapowiedzieli swoją liczną obecność?

Sława maratonu 24h dotarła do nas już dawno i cieszymy się że teraz utożsamiana jest z gminą Zagnańsk. Wyjątkowa specyfika zawodów przyciąga wielu chętnych, a po zakończeniu zawodów wiele osób żałowało że wystraszyli się kilkusetkilometrowych dystansów w ciągu 24 godzin. Okazało się że maraton 24-godzinny tak naprawdę jest dla wszystkich i każdy może spróbować swych sił aby nie żałować. Dziś ten żal przelewa się na chęć startu w kolejnej edycji tego udanego wydarzenia sportowego w Gminie Zagnańsk.

Może powiedzmy dwa słowa na temat trasy, która jest niewątpliwie najmocniejszą stroną nowej lokalizacji Mazovii 24h Marathon.

Współorganizując maraton podjęliśmy się pełnego wytyczenia trasy. Biorąc pod uwagę, że na tydzień przed zawodami wichura połamała wiele drzew, musieliśmy szybko ją zmodyfikować. Okazało się, że wszystkim bardzo się spodobało zróżnicowanie trasy, na której znalazły się asfalt, szutry, przejazd przez rzeczkę, łagodne podjazdy, wąskie singiel tracki i szybkie zjazdy.

Można było się zmęczyć ale i odpocząć, więc w przyszłym roku mogą wystąpić zmiany tylko lepsze, aby pokazać więcej cudownych tras naszego regionu. Modyfikacji podlegać będzie przejazd przez drogę powiatową, który chcemy wykluczyć ze względu na bezpieczeństwo zawodników, ale to już w przyszłym roku.

Dziękuję za rozmowę.
Marcin Dławichowski

2017-04-25 POWRÓT
Partnerzy